پارکینسون درمان پذیر شد

بیماری پارکینسون برای نخستین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکترجیمز پارکینسون توصیف شد. او نام این بیماری را “فلج‌ لرزان” نامید که امروزه آن را با نام بیماری پارکینسون می‌شناسند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ،محققان علوم پزشکی در انگلیس اعلام کردند ژن هایی را کشف کرده اند که با بیماری پارکینسون مرتبط هستند و نقشی مهم در مرگ سلول های مغزی ایفا می کنند.گروهی از محققان دانشگاه های کالیفرنیا ، کمبریج و شفیلد دریافتند ژن موسوم به اف بی ایسک او 7 در روند ایجاد بیماری پارکینسون نقش دارد.این ژن در روند موسوم به میتوفاژی ، اختلال ایجاد می کند.میتوفاژی ، روندی مهم و حیاتی است که بدن  از طریق آن از شر سلول های آسیب دیده رها می شود. در این روند ، میتوکندری های آسیب دیده که موتور سلول نامیده می شوند ، از بدن حذف می شوند و در صورتی که این روند انجام نگیرد ، میتوکندریهای آسیب دیده ، به بدن صدمه می زنند.

دکتر هلن پلان فاورو و همکارانش می گویند با این یافته جدید می توان به ابداع روش های جدید درمان پارکینسون امیدوار شد. پارکینسون بعد از آلزایمر  شایع‌ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می‌آید پارکینسون بیماری مزمن و پیشرونده‌ای است که در آن سلولهای ترشح‌کننده دوپامین در جسم سیاه در مغز می‌میرند و در فقدان دوپامین حرکات بدن نامنظم می شود.ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت ، کندی حرکات ، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل این چهار علامت اصلی را تشکیل می‌دهند.

منبع: پارکینسون درمان پذیر شد